Osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo umieszczenia w domu pomocy społecznej. Nasz Dom świadczy usługi dla osób w podeszłym wieku, przewlekle, somatycznie chorych.
Miejsce załatwienia sprawy i wymagane dokumenty
Starając się o skierowanie do dps, należy zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu osoby ubiegającej się o miejsce w dps w dniu jej kierowania. Pracownik socjalny ośrodka pomocy społecznej z udziałem osoby zainteresowanej kompletuje wymagane dokumenty. Najważniejsze z nich to:
Decyzję o skierowaniu do dps i decyzję ustalającą opłatę za pobyt w dps wydaje organ gminy właściwej dla tej osoby w dniu jej kierowania do dps. Decyzję o umieszczeniu w dps wydaje organ gminy prowadzącej dps lub starosta powiatu prowadzącego dps. W razie niemożności umieszczenia w dps z powodu braku wolnych miejsc, powiadamia się osobę o wpisaniu na listę oczekujących oraz o przewidywanym terminie oczekiwania na umieszczenie w dps.
W momencie, gdy stwarzają się warunki na przyjęcie osoby, Dom kontaktuje się z tą osobą, przedstawicielem ustawowym, opiekunem prawnym i informuje o możliwości przyjęcia.
Odpłatność za pobyt w dps
Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania. Średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w dps o zasięgu gminnym ustala wójt (burmistrz, prezydent miasta) i ogłasza w wojewódzkim dzienniku urzędowym nie później niż do dnia 31 marca każdego roku.
W 2012 r. miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w naszym Domu wynosił: 3413 zł.
Obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w dps są w kolejności:
Osoby i gmina nie mają obowiązku wnoszenia opłat, jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność.